'Trots op mijn Women in Drupal award'

Esmeralda Tijhoff, community manager van de Generieke Basis Website en Product Owner van het Generieke Intranet

'Toen ik in 2018 bij DICTU begon als Drupal-ontwikkelaar, voelde het alsof ik op mijn plek viel. Niet alleen omdat ik eindelijk weer kon bouwen aan iets tastbaars – overheidswebsites en intranetten waar mensen echt wat aan hebben – maar ook omdat ik ontdekte dat daar, onder de motorkap, iets veel groters schuilging: een wereldwijde open source community. Een gemeenschap waar samenwerking, kennisdelen en inclusie centraal staan'.

Carrière

'Mijn carrière begon heel ergens anders: als onderzoeker en docent Moderne Geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen. In de wetenschap was ik gewend om kennis open te delen, samen te werken over grenzen heen, en altijd nieuwsgierig te blijven. Diezelfde waarden vond ik terug in mijn werk bij DICTU en Drupal.' Drupal is een open source content management systeem met een actieve community van meer dan 1.000.000 ontwikkelaars wereldwijd. Het is zeer geschikt om complexe informatie-architecturen te ondersteunen. Het voldoet aan de informatiebeveiligingseisen van de Rijksoverheid en is een bewezen robuust systeem.

Esmeralda Tijhoff

Trots

'Een gewonnen ticket naar DrupalCon Praag trok me de Europese community in. Daar zag ik hoe lastig het voor de Drupal communities in Europa was om structurel samen te werken. Terug in Nederland startte ik NEDA, het netwerk van Europese Drupal Associations. Nu bouwen we samen aan een sterker Drupal, iets waar ik echt trots op ben. Ze gaat verder: 'In 2024 won ik voor mijn werk in de community de Women in Drupal Award. Echt een geweldige ervaring om deze in ontvangst te mogen nemen op DrupalCon Barcelona.
Daarnaast bouwen, beheren en ontwikkelen we bij DICTU websites en apps die impact hebben op heel Nederland. Wij zorgen dat de overheid haar werk kan doen en de samenleving kan functioneren. Trots dat ik daar een bijdrage aan mag leveren.'

Kennis delen

Tijhoff vervolgt:' In mijn rol bij DICTU is kennisdeling ook heel belangrijk. Ik heb een DICTU Drupal Developers Day georganiseerd op ons kantoor in Assen. Toegankelijk en gratis voor alle ontwikkelaars in Nederland om zo samen te werken aan code op Drupal.org. Ook geef ik workshops voor studenten en organiseer ik tech talks.'

#NietMijnRecht

Het thema van de Internationale Vrouwendag 2026 is #NietMijnRecht. Tijhoff hoeft niet lang na te denken welk vooroordeel over vrouwen in de IT 'geen recht' meer mogen hebben in 2026: ‘Ik vind het ongelooflijk storend dat er nog steeds een sluimerende aanname is dat mannen van nature beter zijn in techniek en meer gestructureerd denken’.  

Balans tussen ambitie in de techniek en privéleven 

Ze merkt op: ‘DICTU geeft mij echt de ruimte om mijn werk en het moederschap te combineren. De flexibiliteit en de mogelijkheid om hybride te werken geeft mij de ruimte om alle ballen in de lucht te houden.’  

Wat is jouw 'Golden Tip' voor vrouwen die twijfelen over een overstap naar de IT? 

Tijhoff begint te lachen: ’Je moet een beetje koppig worden. De reacties van mensen op vrouwen die werken in de techniek zijn soms wat negatief of verbaasd, alsof je er niet thuishoort. Gelukkig heb ik een dikke olifantenhuid en kies ik mijn eigen pad.’